October 15, 2013

Barefoot Children Leaving Homes [LB POST] [sololita wig] [photoshoot]

As I promised with a teaser I'm back with a proper look. This is even more autumn like than it was in my head, but as the weather is pretty nice (or was during the weekend) I don't mind. I'm not that much of an autumn fan as I'm spring's fan, I love this type of an autumn, when you can roam the streets, kicking the piles of colorful leaves on the ground...It's magical isn't it?
You can see a cat tights in this look as well, that's one of my biggest addiction recently or since the holidays at least. I will write about them for sure a bit later, because I couldn't end up just with one pair...rabbits,bears or Tottoro would look as amazing as a cat a thought :D


 

It's possible to divide this photoshoot into two parts. The good and cheerful part and more dark and " Little Red Riding Hood lost in a woods" part :D
We were just changing destinations searching for the best one, but it's the same as autumn isn't it? It's not always a pretty, warm and colorful time. This is rather like the shortest part from it. It's a chilly, rainy and sad time full of melancholia.
As I'm too contaminated by k-pop, I love the idea of teasers :D
So another one. The complete opposite of what you saw just now.
Something more of a Tenshi from the present.


7 comments:

 1. Já si tak roluji readerem a čtu nové články a najednou narazím na tento... si říkám "to je pěkný"... "ale kdo je to za holku, já někoho takového sleduju?" Že jsi to Ty mi došlo teprve až sjem se podívala, na kterém blogu je to vlastně článek XD Ta paruka Tě naprosto změnila! Ale sluší Ti, velice :3 Moc krásné fotky!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Moc děkuji Pierrette ♥
   Ono, i sestra, která mě vlastně fotila, říkala, že by mě jen tak někde na ulici asi vůbec nepoznala. Vlasy dokážou šíleně změnit člověka a já mám celkově pocit někoho úplně jiného jen co si dám paruku. A mám to ráda. Tu rozmanitost, kterou to nabízí.

   Delete
 2. max hate!!!!! Vypadáš vážně skvěle, TAK se těším, až nás přijdeš v podobném outfitu navštívit! Moc moc moc se mi to libi!!!

  ReplyDelete
  Replies
  1. :D Jojo, Tenshi kluka už máte dost co? :D
   Not a cool friend as this kind of Tenshi, I see..:D

   Delete
 3. Moc pěkné, kdyby ti vlasy narostly přesně takhle, to by byla krása :)
  taky ten klobouček se mi líbí. a ty boty jsem chtěla, ale už nesehnala. Grr. :(

  ReplyDelete
 4. Aw, moc se mi líbí ta kombinace tartanu, černé a kočičích punčoch. Ta paruka je velká změna, řekla bych, že v ní vypadáš strašně mladince. A na příští outfit už se těším. :)

  ReplyDelete
 5. Páni... *_* Nepoznala bych tě. Ta paruka je úchvatná, moc ti sluší a outfit je perfektní. <3

  ReplyDelete